Jak poprawić swój angielski?

BoysMimo, że nauka angielskiego zaczyna się w coraz młodszym wieku i w każdej szkole jest on obowiązkowy, nie zawsze pozwala to na swobodne komunikowanie się w języku angielskim. Wiele osób mówi o tym, że zna zasady gramatyczne, umie rozpoznawać czasy, lecz problem pojawia się, gdy trzeba się odezwać. Nagle wszystkie wyuczone zasady są zapominane, a rozmowa nie jest swobodna i płynna. Co zrobić, żeby poprawić swój poziom języka? Dość popularne są szkoły językowe i korepetytorzy, z którymi możemy mieć konwersacje jeden-na-jeden i powoli pozbyć się bariery mówienia. Nie każdego jednak stać na regularne lekcje. Istnieje wiele sposobów na naukę języka, które nie wymagają dużego nakładu pieniędzy.

Czytaj po angielsku

Dla początkujących dobrą metodą na oswojenie się z językiem jest przeczytanie książki najpierw po polsku, a potem po angielsku. W ten sposób nie będziemy się frustrować, że nic nie rozumiemy i niecierpliwić się podczas wypisywania kolejnych słówek, bez których tekst jest niezrozumiały. Gdy poziom znajomości języka jest wyższy, można zostać już tylko przy wersjach angielskich, co dość szybko przynosi efekty. Ten sam scenariusz dotyczy gazet i stron internetowych, najlepiej dotyczących dziedzin, które nas interesują. Wtedy nie będziemy się o tyle zmuszać do nauki, co czytać coś z przyjemnością.

Rozmawiaj po angielsku

W wielu miastach powstają grupy typu „Language Exchange Club”, gdzie każdy może iść i porozmawiać w w wybranym przez siebie języku. Jest szansa, że spotkamy tam nie tylko Polaków, ale również native speaker’ów, co dodatkowo pozwoli ulepszyć naszą wymowę, jeżeli będziemy regularnie uczęszczać na tego typu spotkania. Jeżeli natomiast nie jesteśmy na tyle otwarci, poprośmy bliską nam osobę lub znajomego, który zna język, by podczas spotkań rozmawiała z nami po angielsku. To najlepszy sposób, żeby się odblokować i nawet mówiąc o błahych rzeczach nabrać płynności w mówieniu.

Oglądaj filmy i seriale po angielsku

Wersje dubbingowane ulubionych seriali i filmów zamień na wersje z napisami. Na początek ściągaj polskie napisy, a gdy będziesz na bardziej zaawansowanym poziomie oglądaj już tylko z angielskimi napisami. Na najwyższym stopniu zaawansowania nawet napisy nie będą już konieczne. Ponadto, słuchanie oryginalnych wersji seriali i filmów pozwala na wychwycenie wszystkich kontekstów kulturowych, które są często pomijane lub „spłycane” przez tłumaczenia.

Słuchaj po angielsku

Jednym z najbardziej powszechnych źródeł, gdzie można posłuchać najpiękniejszej odmiany języka angielskiego jest BBC. Dziennikarze pracujący w BBC są znani z nieskazitelnej wymowy, a dodatkowo są specjalne podcasty na stronie BBC podzielone tematycznie, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Dotyczą one między innymi spraw bieżących na świecie, świata nauki, historii i wywiadów z różnymi znanymi osobami.

Tłumacz angielskie teksty

Często wpada nam w ucho jakaś piosenka i nucimy ją, nie do końca wiedząc, o czym tak naprawdę jest. Jest wiele stron, na których można znaleźć tłumaczenia piosenek, ale najlepiej jest samemu spróbować przetłumaczyć wersję oryginalną i przy okazji poćwiczyć wymowę słówek.

Gdy już otoczymy się angielskim ze wszystkich możliwych stron, może nam się przydać również zeszyt, w którym będziemy zapisywać nowe słówka, które usłyszeliśmy lub przeczytaliśmy. Wiadomo, że notowanie każdego z nich może być męczące,  ale warto nawet zapisywać część z nich, gdyż na pewno zaprocentuje to w przyszłości. Gdy mamy dostęp do komputera, warto sprawdzić również jak wymawiać dane słowo, np używając internetowego słownika macmillan dictionary. Tam znajdziemy również angielskie definicje szukanych słówek oraz ich synonimy i antonimy.

Nauka angielskiego być daleka od powtarzanych w kółko tych samych zasad gramatycznych. Ucząc się na własną rękę, nauka nie musi być obowiązkiem, lecz przyjemnością. A wtedy przynosi znacznie lepsze efekty.