Jak sobie radzić z alergią na kurz?

Alergia na roztocza kurzu domowego znana też lepiej jako alergia na kurz jest jedną z bardziej kłopotliwych reakcji uczuleniowych. Jej objawy bywają wyjątkowo dokuczliwe, a najlepszy sposób leczenia polegający na ograniczeniu kontaktu z alergenem niejednokrotnie sprawia wrażenie niemożliwego do zrealizowania. Na szczęście, również ten rodzaj alergii nie oznacza dziś wyroku.

Co tak naprawdę uczula?
Gdy w grę wchodzi alergia na kurz winne są tak naprawdę odchody roztoczy, a więc mikroskopijnych pajęczaków, od których wolny nie jest żaden dom. W odchodach tych znajdują się białka i to właśnie one odpowiadają za niepożądane reakcje ze strony układu immunologicznego. Same roztocza najczęściej znajdują sobie wygodne lokum w kurzu domowym, nie mogą przy tym narzekać na brak pożywienia, z pomocą przychodzi im bowiem złuszczony ludzki naskórek, którego niemal zawsze mają pod dostatkiem.

Jak rozpoznać alergię na kurz?
Osoby zmagające się z alergią na kur często potrzebują nieco czasu, aby zorientować się, jakie jest rzeczywiste źródło problemu, z którym się zmagają. Dzieje się tak dlatego, że reakcje uczuleniowe organizmu bywają dość zróżnicowane, a jednym z ich znaków charakterystycznych jest niejednoznaczność. Wśród tych, z którymi mamy do czynienia najczęściej wymienia się katar alergiczny, napady kichania i skłonność do zapalenia spojówek. Bywa jednak i tak, że organizm reaguje na roztocza kurzu domowego zmęczeniem, podwyższoną temperaturą, bólami głowy, a nawet zmianami skórnymi.

Jak pomóc alergikowi?
Posprzątanie całego świata nie jest możliwe, przy alergii na kurz bardzo duże znaczenie ma więc nie tylko ograniczanie kontaktu z alergenem, ale również odczulanie. Zabiegi z nim związane warto podejmować bez względu na to, jakie są ich początkowe rezultaty, nie wolno jednak zapominać i o tym, że dom alergika powinien być maksymalnie czysty.
Nieustanne sprzątanie wcale nie musi być najlepszym rozwiązaniem, warto więc wdrożyć także kilka innych zasad zalecanych przez alergologów. Jedna z najbardziej przydatnych mówi o tym, że w mieszkaniu alergika powinno być nie tylko sucho, ale i dość chłodno. Takie warunki z pewnością nie wypędzą wszystkich roztoczy, przyczynią się jednak do tego, że nie będzie im łatwo rozprzestrzeniać się. Z tego samego powodu niewskazane jest nie tylko stosowanie nawilżaczy powietrza, ale również suszenie w domu prania, dobrze jest przy tym jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia, w których przebywa alergik nie rezygnując z tej czynności nawet w miesiącach zimowych.